Skip links

Opdatering banen

Opdatering fra banen:
Der har været tendens til deja-vu fra sidste år, med de meget høje temperaturer  og derfor tørre arealer der har været de sidste par uger. Vi er pt. ca. 125mm regn bagefter i 2019 i forhold til et “normalt” år, og det spiller naturligvis også ind.
I vores iver efter at præsentere en så velplejet bane som muligt, har vi desværre fået blandet en lidt for stærk gødningsblanding til teestederne, hvilket har udmøntet sig i de svageste af dem har store bare områder. Vi har i dag bestilt rullegræs, som vi vil lægge på de værst ramte tees.
Det drejer sig om følgende teesteder:
Begge tees på S3. (Her spilles der fra det alternative teested midt mellem de 2)
S5 bageste teested. (Dette laves i 2 tempi således man spiller fra enten højre eller venstre halvdel under rep. perioden)
S6 bageste teested. (Det er højre halvdel af teestedet så venstre side holdes spilbar)
Ø4 begges tees. (Der spilles fra forreste halvdel af forreste tee i rep. perioden)
Ø5 midterste tee. (Der spilles fra forreste tee i rep. perioden.

Vi forventer at kunne åbne for spil i løbet af 3-4 uger.

De resterende teesteder på banen bliver eftersået og topdresset hvilket vi også gør på greens i løbet af juli måned.
Det skulle ikke give anledning til de store gener.