en

Det er med stor fornøjelse, at vi kan præsentere Malte Gjandrup Møller som en del af trænerteamet 2017.

 

MalteMalte er allerede et kendt ansigt i golfklubben, da han har haft sin golfopvækst i RGK. Han har i flere år været en fast mand i klubbens elitearbejde senest som en del af juniortrænerne i det nystartede udviklingscenter.

Golf er en del af Maltes DNA, og han har derfor valgt at påbegynde PGA-elevuddannelsen den 1. marts 2017. Inden da vil han sammen med head pro, Morten Bartholin, blive introduceret til bl.a. træningsmetoder, svingteknik og det udviklende tankesæt.
Malte får ansvar for planlægning og afvikling af juniortræning samt for klubbens udviklingscenter. Derudover vil I møde ham på de mange forskellige golfskoler, der lanceres til foråret, ligesom begyndertræning bliver en del af arbejdsbeskrivelsen.

 

 

 

 

Randers Golf Klub - Himmelbovej 22, Fladbro · 8920 Randers NV · T 86 42 88 69 · F 86 40 88 69 · E Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.