Det er naturligvis når du sender det ene drive efter det andet ud på den korte nyslåede fairway. Du rammer greens fordi du giver dig selv de bedste forudsætninger, og minsandten om ikke du også får holet en masse put – specielt de korte på 1-3 meter, som vi alle kender vigtigheden af. DU er i zonen, og det kører for dig som var spillet smurt i olie.
Ovenstående glæde i dit golfspil kommer ikke af sig selv. Det kræver selvfølgelig en indsats i spillets facetter. En indsats, som til tider kan være drilsk, men med afkastet for øje er dét det hele værd.
For at opnå det ønskede resultat af din indsats på træningsbanen, skal du træne hensigtsmæssigt og på de rigtige ting. Men hvordan gør du det?
”Vi hjælper dig på vej med Hold Golf”
Hold Golf er kontinuerlig træning på ugebasis, der med vedligeholdelse og udvikling af din tekniske kunnen, vil øge dit bundniveau og spare dig for vigtige slag på hver runde.
Du er ikke alene, for vi træner i hold á 8 spillere, som alle ønsker at blive bedre. Vi elsker at hygge, og der er plads til spas og løjer i undervisningen, og indlagte kaffepauser hvor du kan underholde dine medspillere med weekendens højdepunkter.
Pris:
Ved tilmelding inden 15. marts er prisen 1.500, – kr.
Ved tilmeldinger efter 15. marts er prisen 1.800, – kr.
Hold:
Hold | Ugedag | Tidspunkt | Bemærkninger | Tilmelding |
---|---|---|---|---|
Runde 1 - Opstart uge 14 | ||||
H1 | Tirsdag | 13-14 | Tilmeld | |
H4 | Onsdag | 9-10 | Tilmeld | |
H5 | Onsdag | 10-11 | Tilmeld | |
Girls Only 1 | Onsdag | 18-19 | Tilmeld | |
H6 | Torsdag | 17-18 | Torsdag d. 14. april er træningen flyttet til kl. 09:00 grundet påske | Tilmeld |
H7 | Torsdag | 18-19 | Torsdag d. 14. april er træningen flyttet til kl. 10:00 grundet påske | Tilmeld |
Hold H6 og H7 har én 20 min. individuel lektion da der ikke må slåes med driver torsdag eftermiddag/aften | ||||
Runde 2 - Opstart uge 20 | ||||
H10 | Tirsdag | 13-14 | Tilmeld | |
H12 | Tirsdag | 19-20 | Tilmeld | |
H13 | Onsdag | 9-10 | Tilmeld | |
H14 | Onsdag | 10-11 | Tilmeld | |
Girls Only 2 | Onsdag | 18-19 | Tilmeld | |
H15 | Torsdag | 18-19 | Tilmeld | |
H16 | Torsdag | 19-20 | Tilmeld | |
Hold H15 og H16 har én 20 min. individuel lektion da der ikke må slåes med driver torsdag eftermiddag/aften | ||||
Runde 3 - Opstart uge 32 | ||||
H19 | Tirsdag | 13-14 | Tilmeld | |
H21 | Tirsdag | 19-20 | Tilmeld | |
H22 | Onsdag | 9-10 | Tilmeld | |
H23 | Onsdag | 10-11 | Tilmeld | |
Girls Only 3 | Onsdag | 18-19 | Tilmeld | |
H24 | Torsdag | 18-19 | Tilmeld | |
H25 | Torsdag | 19-20 | Tilmeld | |
Hold H24 og H25 har én 20 min. individuel lektion da der ikke må slåes med driver torsdag eftermiddag/aften |
Øvrige betingelser:
Holdene består af max 8 spillere.
Ved mindre end 5 tilmeldte pr. hold forsøger vi at samle holdene.
Træningen afholdes hver uge fra 1. april til og med 29. september.
*Grundet Danmarksturnering og lignende er prisen for lørdagsholdet 1.000, – kr.(1.300,- kr. efter 15. marts), da der vil være enkelte aflysninger.